eerder gepubliceerd in het vakblad "draf&rensport"
nr. 38, d.d. 19-09-2024
door Hans Huiberts
Ojuul won de Sweepstakes en de Fokkers Trofee en was de logische favoriet voor de Derby,
waarin hij tevens de Triple Crown kon winnen. Dat is niet gelukt, maar hij heeft zijn huid duur verkocht.
Ojuul is voornaam gefokt, maar niet grootgebracht door zijn eigen moeder. Daar willen we meer
over weten en we zijn op zoek gegaan naar zijn stiefmoeder.
De Fokker
In de laatste Breeders Special staat een uitgebreid interview met fokker-eigenaar Michel Stassen, de man van de succesvolle Limburgse Stal Hazelaar en vooral bekend door de grote crack Uno Hazelaar. Stassen vertelde nog wat wetenswaardigheden over Ojuul in een Derby-koorts artikel van Henri van Voorn. Dat was een aanleiding tot deze Fokkersoog. In 2021 belde een kennis uit de springsport Stassen op. Zijn zoon Aleksander van Meever wilde een koerspaard kopen. De helft van Ojuul en Olivia Hazelaar zijn aan hem verkocht en als eigenaar staat nu Stal Stassen-Meever te boek.
Ojuul Hazelaar
Ojuul is vernoemd naar Juul, die de jonge paarden van Michel Stassen verzorgt. In training bij Dion Tesselaar liep Ojuul als 2-jarige 3 koersen in november. Hij debuteerde met een 3e plaats in de Jonkerpijs en werd 5e in de Productendraverij en 5e in de selectiekoers voor de TCT Derby, steeds gereden door Mats Wester. Dit jaar werd Jim Veldman de vaste rijder. Hij begon met een 4e en twee 6e plaatsen in Breeders Course en twee Criteriums. Daarna zagen we, na wat wijzigingen, een dominante Ojuul in de Sweepstakes, de Fokkers Trofee en de Derby-Selectie. In de Derby had hij als favoriet lang de kop, maar sneuvelde op het lange laatste rechte stuk van Duindigt. Een 6e prijs was de troostprijs.
Ojuul Hazelaar
![]() |
Boven: De latere winnaar van de Fokkers Trofee 2024, Ojuul Hazelaar,
loopt hier, met nog 1 ronde te gaan, ontspannen in het dodenspoor mee.
![]() |
Boven: Ojuul Hazelaar en Jim Veldman poseren op het stallenterrein.
na hun zege in de Sweepstakes. (foto Doordravertjes)
![]() ![]() |
Vader Hans Hazelaar
Ook hij is uitvoerig beschreven in onze laatste Breeders Special, met een speciale Fokkersoog. Zijn producten blijven scoren. In Berlijn won zijn 2-jarige zoon Piece of Cake (NL) op Derby-dag in 2024 de Jugendpreis in 1.15,2. Zijn dochter Olivia Hazelaar werd 2e in de Sweepstakes en 4e in de Merrie Trofee. Zij is kanshebber in de Merrie-Derby. Zijn O-jaargang bestaat slechts uit 3 paarden en ook de derde kwam aan de start. Willem Swart’s Onze Rinusdelange verdiende onlangs in Alkmaar bij zijn koersdebuut zijn eerste prijzengeld met een sterke 2e plaats en werd daarna ook tweemaal 2e in Wolvega.
![]() |
Boven: Hans Hazelaar draaft in zijn vertrouwde omgeving, waar hij ook is opgegroeid.
Moeder’s vader
Dit is de in 2004 geboren Donato Hanover. Hij won als 2-jarige o.a. de Peter Haughton en de Breeders Crown en als 3-jarige de Hambo en de World Trotting Derby. Hij was toen ook Paard van het Jaar en zijn totale winsom bedraagt 3 miljoen dollar. Hij is de vader van de Amerikaanse miljonairs Shake it Cerry, Check me Out, Broadway Donna en The Bank. In Zweden Uncle Lasse, D’One, Double Exposure, Solvato en Sayonara. Als moeder’s vader kennen we hem vooral van Tactical Approach en Greenshoe.
De moederlijn
We pikken de moederlijn op bij Ujuul’s 5e voormoeder Wistful Yankee. Van haar stammen af de miljonairs Vivid Wise As, Muscles Yankee en Yankee Paco. En ook de hier bekende dekhengst van Mart Bakker, Yankee Mustang.
Ojuul’s overgrootmoeder Paisley Yankee staat met haar producten rechtsonder in de stamboom. Zij vormde een goede combinatie met haar achterneef Muscles Yankee, die uit dezelfde moederlijn komt. Beide hebben Wistful Yankee als grootmoeder. Maar ook met Dream Vacation bracht Paisley een goed product, te weten Ojuul’s grootmoeder Color Schemes. Zij was een goed koerspaard, dat werd gekocht door Peter ter Borgh. Haar eerste veulen werd in de USA geregistreerd en de volgende werden Duits gemaakt. Daarbij zat de uitstekende merrie Gilda Newport, winnares van de Duitse Merrie-Derby, die nu fokmerrie is bij Newport.
Ojuul’s moeder
East of Newport is een 2 jaar oudere volle zus van deze Gilda Newport en ook van de goede ruins Forever Newport (50k) en Limbo K Newport (20k). Zij liep als 2-jarige twee koersen en werd de laatste keer 3e in 1.17,4. Daarna is ze niet meer aan de start gekomen. Haar eerste product Early Bird is gefokt door Marion Jauss en recordloos gebleven. Door een bekkenblessure kon East of Newport zelf geen veulens meer krijgen. Michel Stassen nam haar (voor ca. € 3.000) over, met de bedoeling om via Embryo Transplantatie (ET) met haar te gaan fokken. De eerste keer lukte dat, met als vader Virgill Boko. Die bracht hem de goede Olympia Hazelaar. Daarna werd de eigen dekhengst Hans gebruikt. Ze staan onder de stamboom. In de jaren 2020, 2022 en 2024 is het na meerdere pogingen niet gelukt.
Embryo Transplantatie
In tegenstelling tot de andere hippische fokkerijen is ET in de draf- en rensport niet toegestaan, tenzij een fokmerrie haar eigen veulens niet kan dragen wegens een fysiek gebrek. Er mag slechts één veulen per jaar worden geregistreerd. Voor een uitleg hierover verwijs ik naar een artikel op de website van de Fokkersvereniging. Een draagmoeder draagt veel bij aan de kwaliteiten van haar stiefkind en zij dient dus zelf ook goede kwaliteiten te hebben. We lazen op internet o.a.: De ideale draagmerrie is een merrie zonder veulen aan de voet, tussen de 3 en 15 jaar oud en tussen de 500 en 750 kg wegend. Een draagmerrie moet in een goede fysieke conditie verkeren en niet meer dan 150 kg verschillen in lichaamsgewicht van de donormerrie. Bijvoorbeeld Franse dravermerries zijn geschikt omdat ze meestal een goede maat (voor KWPN) hebben en door de sport gemakkelijk in de omgang zijn. Goed om te weten dat voor jonge uitgekoerste merries een redelijke prijs wordt betaald als draagmerrie, maar dat gebeurt pas na een keuring. Een draagmerrie wordt eerst beoordeeld op haar algehele fysieke toestand en daarna moet een uitgebreid voortplantingsonderzoek uitgevoerd worden. Daarbij wordt gekeken naar mogelijke afwijkingen, die invloed zouden kunnen hebben op het drachtig blijven na transplantatie van een embryo. Als de merrie zelf niet of moeilijk drachtig te krijgen is, kan dat ook het geval zijn wanneer zij een embryo krijgt. Er wordt per seizoen 2 tot maximaal 3 keer een embryo overgezet in één draagmerrie. Als zij daarna nog niet drachtig is en blijft, is zij ongeschikt en wordt zij niet langer ingezet als draagmerrie. ET is tamelijk kostbaar en daarom bij dravers alleen maar aan te raden voor hele bijzondere fokmerries met een gebrek. Er moet vooraf bij de stamboek afdeling (SNDR) toestemming worden gevraagd.
Ojuul’s stiefmoeder
De producten van East of Newport zijn opgegroeid in en bij een draagmoeder. De transplantatie gebeurde steeds bij het Equine Fertility Center van de familie Vullers, die op een paar kilometer afstand van Stassen’s stoeterij is gevestigd. Hier worden jaarlijks zo’n 500 draagmerries voor ET gebruikt, voornamelijk KPWN. Michel Stassen gebruikte bij voorkeur zijn eigen dravermerries als draagmoeder en na wat zoekwerk vond hij vorige week terug wie de stiefmoeder van Ojuul is geweest. Dat kunnen we hier nu verklappen: Het is Amelie de Bellouet. de volle zus van Jagga de Bellouet, de moeder van Hans Hazelaar. Recordloos werd Amelie van 2012 t/m 2015 zelf eerst moeder van 3 Duitse producten, waarvan alleen Jan Hazelaar (€ 5.730) in de baan is gekomen. Daarna is ze enkele jaren als draagmoeder gebruikt en na de successen van haar tante-zeggers Riet en Hans Hazelaar weer als fokmerrie gebruikt in 2022 en 2023. Helaas zijn deze twee NL-producten overleden. De stiefmoeder van Ojuul’s volle zus Roxy is Goretto Hazelaar (van Hans Hazelaar).
Tenslotte
In het geval van ET heeft een fokproduct twee moeders, die beide van grote invloed zijn en waarvan de stiefmoeder eigenlijk ook bekend zou moeten zijn en misschien zelfs in het paspoort zou moeten staan. Leuk dat het bij Ojuul een familielid is, namelijk een tante van zijn vader. We zijn heel benieuwd of hij zijn revanche kan behalen in de TCT-koersen of in buitenlandse koersen.
Bronnen:
- diverse websites
- Computerstamboek van Ter Schure
Voor foto's van de Fokkers Trofee op www.archiefndr.nl: click HIER
Voor foto's van de Sweepstakes op www.archiefndr.nl: click HIER
Voor het Fokkersoog over vader Hans Hazelaar: Click hier
terug naar overzicht Fokkersogen