Het jaar 2004 bracht voor de “ sector” niet, waarop werd gehoopt. Het bleef het gehele jaar op vele fronten onrustig. De voorgestelde verzelfstandiging van de banen via het zgn. licentiemodel kon mede ten gevolge van bestuurlijke problemen bij de Vereniging N.D.R. in 2004 niet worden gerealiseerd. De in 2003 geconstateerde teruggang in de toto-omzetten, zette zich ook in 2004 onverkort voort. Voor de zo noodzakelijke toename van de omzet is alle hoop nu gericht op het wedden via internet.
De Fokkersvereniging kon het jaar 2004 financieel met een positief saldo afsluiten, mede dankzij de steun van een aantal trouwe sponsoren, zoals D.R.N.Holding B.V., Dijkstra Schilderwerken en Steigerbouw B.V., Subli Voeders B.V., P.S.Hilversum/Alkmaar, Harddraverij-en Renvereniging Drachten, A.Kooij Holding Barendrecht B.V., Boko Stables B.V., VibelzeeB.V., Social Club Wolvega en Special Jobs Uitzenbureau.
De Fokkersvereniging streeft er naar haar activiteiten in het belang van de draverfokkerij binnen het haar ter beschikking staande budget voort te zetten. Zonder fokkerij kan in een land geen drafsport bestaan.
De leden van de vereniging kwamen op 22 mei 2004 te Wolvega voor de jaarvergadering bijeen. Besloten werd nieuwe leden een bulletin met algemene informatie te zenden. Verder zal het bestuur zich beraden op de vraag of doorgegaan moet worden met het uitreiken van een ereprijs aan de fokker van de snelste 2-jarige hengst en merrie, alsmede kijken naar mogelijkheden van ereprijzen (awards) voor de fokkers van oudere paarden, die zich door hun prestaties hebben onderscheiden.
Breedvoerig werd gediscussieerd over het Hengstenboek, voor wat betreft het tijdstip van verschijnen en de wenselijkheid van het opnemen van een aantal voor de fokkers ook van belang zijnde gegevens.
De Heren H.R.J.van Riel en H.K.Meinardi namen tijdens de jaarvergadering afscheid als bestuurslid en werden opgevolgd door respectievelijk de heren J.C.H.Huiberts en A.Zaman. Het bestuur kwam vijf maal in vergadering bijeen en vertegenwoordigde haar vereniging bij alle Klassieke koersen.
In de maand april werd een excursie naar de Waiboerhoeve, Proefboerderij Paarden, te Lelystad georganiseerd, in combinatie met een bezoek aan het fraaie entrainement van Jeroen Engwerda te Biddinghuizen.
In de maand oktober vond een vijfdaagse excursie naar Normandië plaats, waarbij diverse dekstations, stoeterijen, entrainementen en koersbanen werden bezocht. Beide excursies mochten zich in een goede opkomst verheugen en waren aanleiding voor enthousiaste reacties van deelnemerszijde.
Op 22 mei 2004 verzorgde Drs. C.M. de Bruijn, verbonden aan de Dierenkliniek te Wolvega aansluitend aan de jaarvergadering een interessante lezing met als onderwerp: “Problemen bij het jonge veulen”.
Het derde symposium, gepland voorafgaand aan de Giganten-meeting kon wegens te geringe belangstelling geen doorgang vinden. Het thema: “Hoe te leven met OCD”, zou door een drietal deskundigen worden besproken. Na de annulering kwamen er toch nog tal van aanmeldingen.
Het aantal geregistreerde veulens daalde in 2004 tot 456 (504 in 2003). Ook in het afgelopen jaar konden een aantal van onze Nederlandse fokproducten zich in het buitenland prima meten met de concurrentie aldaar, denk aan Optimistic, Rise and Shine, Rosa de Legume, Sholty Boko, Sierra Rapida, Passing Renka en Time Out.
In 2004 werd totaal €239.376,- aan fokpremie uitgekeerd. Boko Stables Holland B.V. was kampioenfokker en vergaarde €15.426,- aan fokpremie, op de voet gevolgd door A. Kooy Holding Barendrecht B.V., welke €13.585,- kon incasseren. Op afstand volgden Dragon Trotters B.V., de heren J. Meinders, A Mollema en A. van Schie, alsmede mevr. M.M. Nijdam-Hamming. John Bootsman is sinds 1999 onafgebroken kampioenfokker in Nederland. Bram Kooy dankt zijn tweede plaats voornamelijk aan Time Out, Tjalco de Witte had veel winnende Dragon- producten en Jan Meinders viel op met Topass Medo, Trenton Medo en Tornado Medo. Arnold Mollema fokte Rise and Shine en Until the End. Aad van Schie dankt zijn zesde plaats vooral aan Tennessee River en Unbounded River. Miep Hamming-Nijdam is de fokster van Thor.
Sholty Boko wist het Criterium der Vierjarigen in 1.15.0 op zijn naam te schrijven, terwijl Starfighter LM (fokkers W. van der Meer en H.W.Langeweg) het Vierjarigen Kampioenschap in exact dezelfde tijd winnend afsloot.
Top Mac (fokster mevr.G.M. Melker-Zuurbier) vervolgde zijn Klassieke successen uit 2003 met een overwinning in het AEV Stake Sprintkampioenschap. Topass Medo en Trenton Boko dienden zich als runner-up aan.
De Sweepstakes Hengsten en Merries vielen respectievelijk ten prooi aan Time Out en Tennessee River.
Time Out schreef vervolgens de Derby op zijn naam en zette later in het seizoen de kroon op het werk met een overwinning in de Fokkerstrofee.
Trenton Boko en Thor eisten de tweede en derde plaats in de Derby op, terwijl Tornado Medo de winnaar werd van de tot nu toe tweemaal verreden Merrie Derby.
Until the End won de Joffer Prijs, terwijl Unbounded River in de Jonker Prijs heerste. In de Productendraverij overklaste Until the End de concurrentie. Door de eigenaren van een zestal dekhengsten werd de Holland Sire Stakes geďnitieerd, waarin door hen als basis f.100.000,- werd geďnvesteerd. De finale eindigde in een bloedstollende dead-heat van Godolphin (Duits) en Thor Companion (Ned.) met Jeroen Engwerda , fokker Stable Companions B.V.
De Fokkerstrofee-meeting op 2 oktober 2004 vormde voor de Fokkersvereniging een hoogtepunt, met in alle koersen, dankzij sponsoring, verhoogd prijzengeld en een feestelijke omlijsting. De drie Trofee’s kenden in respectievelijk Time Out (hoofd), Talent Groenhof (merrie), en Tycho of Pass (troost) sterke winnaars. Hun respectieve fokkers A. Kooy, J. Zuydervliet en S. Yntema konden 20% fokpremie op hun rekening bijschrijven, te weten €4.600,- €1.400,- en €650,-.
De Gouden Zweep werd gewonnen door Rhytm and Speed (fokker H. Westerhuis ) en het Kampioenschap Nederlandse Paarden door Rise and Shine. In het H. v. Wickevoort Crommelin Memoriaal ging Starfighter LM op herhaling en sloot het klassieke seizoen af.
Voor wat de geboden sport betreft, kon het jaar 2004 de toets der kritiek goed doorstaan en de hoop is, dat dit ook op andere terreinen binnen de “sector” in 2005 het geval zal zijn.
O.B. de Nooij-Bolwijn, secretaris
© Copyright Fokkersvereniging 2006